Xerrades egiptològiques — 01 maig 2017

 

Una vegada més i per gaudir de l’egiptologia esperem retrobar-nos tots a Els dilluns de la Societat.

Les sessions es portaran a terme de 19:30h a 20:30h al Saló de Plens de la Seu del Districte de l’Eixample. C/ d’Aragó, 311 (cantonada Bruc, al costat mateix de la Societat).

PROGRAMA
2on trimestre de 2017

 

ABRIL

Dia 24  “L’aixovar de la tomba de Sennedjem”, a càrrec de la Dra. Maite Mascort Roca, vicepresidenta de la Societat Catalana d’Egiptologia (aquesta xerrada passarà a realitzar-se a la nostra Seu del carrer d’Aragó 305, entresol).

 

MAIG

Dia 8   “Iconografia de la infància a l’antic Egipte; segona part”, a càrrec del Sr. Alfredo Gil Sánchez, metge i soci de la Societat Catalana d’Egiptologia.

Dia 15 “Los canales de la vida” comunicació presentada en el V Congreso Ibérico de Egiptología, a càrrec del seu autor Sr. Fernando Estrada Laza, arquitecte i professor de civilització egípcia.

Dia 22  “La danza en Egipto (VI)”, a càrrec de la Sra. Roser Maeso i amb escenificació a càrrec de la Sra. Asunción Saez.

Dia 29   “Aegypto capta: Egipte en època romana”, a càrrec de la Dra. Núria Castellano Solé, membre de la Junta de la Societat Catalana d’Egiptologia. Aquesta xarrada es farà a la nostra Seu del carrer d’Aragó 305, entresol.

 

JUNY

Dia 5   Segona Pasqua.

Dia 12  “L’or d’Egipte”, a càrrec de la Sra. Glòria Aparicio Moya, psicòloga-psicoanalista i sòcia de la Societat Catalana d’Egiptologia.

Dia 19  Festa de Fi de Curs, a la seu de la nostra Societat a les 19 hores.

Descarrega el programa en PDF

 

 


PROGRAMA
1r trimestre de 2017

 

GENER

Dia 16  “Resultats de les excavacions de la Missió d’Oxirrinc (I)”, a càrrec dels membres de la Missió.

Dia 23  “Resultats de les excavacions de la Missió d’Oxirrinc (II)”, a càrrec dels membres de la Missió.

2017_01_16_250x197

Dia 30  “Qüestions metodològiques per escriure i xerrar sobre L’antic Egipte”, a càrrec de la Dra. Concepció Piedrafita.

 

FEBRER

Dia 6   Vídeo: “Rere les petjades de Toda: els orígens de l’Egiptologia”, any 2005, a càrrec del Dr. Josep Padró.

Dia 13   “La figura d’Eduard Toda, egiptòleg”, a càrrec del Dr. Josep Padró.

Dia 20  “La col•lecció fotogràfica d’Eduard Toda al Museu de Vilanova”, a càrrec del Sr. Joan Miralles.

2017_02_20_250x197

Dia 27 “La tomba de Sennedjem” a càrrec de la Dra. Maite Mascort.

 

MARÇ

Dia 6   “La tumba del visir Rekhmire (TT100). Un estudio textual e iconográfico”, Presentació del llibre de Josep M. Güell amb la participació de l’autor i del Dr. Xavier Martínez Babón.

2017_03_06_250x197Güell

Dia 13  “Kush, del període de Napata al Meroític i els problemes amb l’Egipte ptolemaic”, a càrrec del Sr. Santiago Borrell.

Dia 20  “La danza en Egipto (V)”, a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

Dia 27  “L’urbanisme a l’antic Egipte”, a càrrec de la Dra. Maite Mascort.

 

ABRIL

Dia 3 Tertúlia literària, sobre el llibre de Lesley Adkins, Las claves de Egipto: la carrera por leer los jeroglíficos, ed. Debate, 2000, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Descarrega el programa en PDF

 

 


PROGRAMA
4rt trimestre de 2016
OCTUBRE

Dia 24 “Iconografia de la  infància a l’antic Egipte (I)”, a càrrec del Sr. Alfredo Gil.

2016_10_24_250x197

Dia 31 Pont de Tots Sants.

NOVEMBRE

Dia 7   “La danza en Egipto”, (quarta part), a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

Dia 14   “El gos a l’antic Egipte”, a càrrec de la Sra. Mireia Cerezo.

Dia 16 Matemàtiques a Egipte versus mate- màtiques a Mesopotàmia, a càrrec del Sr. Jaume Bartrolí.

2016_11_28_250x197

Dia 28 “TT 49: una tumba post-amarniana” a càrrec del Sr. Enric Bondia.

DESEMBRE

Dia 5   Pont de la Immaculada Concepció.

2016_12_12_250x197

Dia 12   Tertúlia literària, sobre el llibre de Fernando Estrada, Los obreros de la muerte, ed. Planeta, 2001, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Dia 19   Festa de la Societat.

Descarrega el programa en PDF

 

 


PROGRAMA

2on trimestre de 2016
ABRIL

Dia 4 “Exploradors intrèpids cercant les fonts del Nil”, a càrrec de la Dra. Irene Cordón.

2016_04_04_250x197

Dia 11 “Etiòpia: el llac Tana i el Nil blau”, a càrrec de la Dra. Irene Cordón.

Dia 18 “Faraons negres (III): Napata, els hereus de la dinastia XXV”, a càrrec del Sr. Santiago Borrell.

Dia 25 “Fira de llibres per Sant Jordi”, venda de llibres antics i moderns a la Seu de la Societat Catalana d’Egiptologia.

2016_04_25_250x197

 

MAIG

Dia 2   “La danza en Egipto”, (tercera part), a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

2016_05_02_250x197b

Dia 9   No hi ha activitat.

Dia 16  Segona Pasqua.

Dia 23 “Per què el lli del Nil?” a càrrec de la Sra. Glòria Aparicio.

Dia 30 “Presentació Nilus 24 i de les darreres publicacions sobre Oxirrinc”, a càrrec dels membres de la Missió Arqueològica d’Oxirrinc.

2016_05_23_250x197

 

JUNY

Dia 6   “La col·lecció fotogràfica d’Eduard Toda al Museu de Vilanova”, a càrrec del Sr. Joan Miralles.

2016_06_06_250x197

Dia 13   Tertúlia literària, sobre el llibre de John Romer, Los últimos secretos del Valle de los Reyes. Una singular aventura arqueológica. Ed. Planeta, Barcelona 1988, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Dia 20   Assemblea de socis i festa de Fi de Curs, a la seu de la nostra Societat a les 19 hores.

 

Descarrega el programa en PDF

 


PROGRAMA
1r trimestre de 2016
GENER

Dia 18: “Els Camps Elisis eren els camps de les xufles?, a càrrec del Dr. Josep Padró.

Dia 25 “La mastaba de Merefnebef”, a càrrec de la Dra. Núria Castellano.

2016_01_25_250x197

FEBRER

Dia 1 “La biblioteca de la Societat Catalana d’Egiptologia”, a càrrec del Dr. Josep Padró.

Dia 8 “L’epigrafia grega d’Oxirrinc”, a càrrec de la Dra. Concepció Piedrafita.

2016_02_01_250x197

Dia 15 “Matemàtiques egípcies. Més enllà del papir Rhind”, a càrrec del Sr. Jaume Bartrolí.

Dia 22 “La danza en Egipto (II)”, a càrrec de la Sra Roser Maeso.

2016_02_22_250x197

Dia 29 Tertúlia literària, sobre el llibre de Christiane Desroches-Noblecourt, La herencia del antiguo Egipto, ed. Edhasa, 2006, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

MARÇ

Dia 7 “Lactància i infància a l’Antic Egipte”, a càrrec del Sr. Alfredo Gil.

Dia 14 “Kahun, una ciudad del Reino Medio”, a càrrec del Sr. Paulino Amat.

2016_03_14_250x197b

Descarregar el programa en PDF

 


Sessions anteriors

 

 

PROGRAMA
4rt trimestre de 2015

 

OCTUBRE

Dia 19 “Amenmesse, un faraón controvertido”, a càrrec del Sr. Enric Bondia.

Dia 26 “L’art culinari”, a càrrec de la Dra. Irene Cordón.

2015_11_02_(250x197)

NOVEMBRE

Dia 2 La danza en Egipto (I)”, a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

Dia 9 “El Sílfium de Cirene i la seva identificació en els textos de l’antic Egipte”, a càrrec de la Dra. Mercè Gaya.

2015_11_16_(250x197)

Dia 16 “El gat a l’antic Egipte”, a càrrec de la Sra. Mireia Cereza.

Dia 23 “El part a l’antic Egipte: connotacions màgico-religioses d’un procès fisiològic”, a càrrec del Sr. Alfredo Gil.

2015_11_30_(250x197)

Dia 30 Tertúlia literària, sobre el llibre de Joyce Tyldesley, Mitos y leyendas del antiguo Egipto, ed. Crítica, 2011, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

 

Descarregar el programa en PDF

 

 

 


Sessions anteriors

 

PROGRAMA
2on trimestre de 2015

 

ABRIL

2015_04_13_(250x197)Dia 13 “D’Arquimedes a Eratóstenes, salut! Un parell de matemàtics de l’època ptolemaica”, a càrrec del Sr. Jaume Bartrolí.

Dia 20 “La arquitectura egipcia temprana”, a càrrec del Sr. Paulino Amat.

2015_04_27_(250x197)Dia 27 “Ramesses II, l’estimat d’Amon”, (segona part) a càrrec de la Dra. Núria Castellano.

 

MAIG

Dia 4 Projecció de l’entrevista al Dr. Padró, realitzada per Terenci Moix, dins el programa de TVE, Terenci a la fresca, el 10 de febrer de 1987.

  • Exposició de la maqueta de la tomba nº 1 d’Oxirrinc, realitzada per Josep Hernández i donada a la nostra Societat pel seu germà Manel, membre de la Junta.
  • En acabar la sessió, el Dr. Padró signarà exemplars del llibre d’Homenatge i de la Tomba nº 1.
  • Aquesta activitat es farà a la nostra seu del carrer d’Aragó, 305 entl.

Dia 11 “Resultats de les excavacions de la Missió d’Oxirrinc”, (I) a càrrec dels membres de la Missió.

Dia 18 “Resultats de les excavacions de la Missió d’Oxirrinc”, (II) a càrrec dels membres de la Missió.

2015_05_25_(250x197)Dia 25 “El deporte y el juego en el antiguo Egipto”, (segona part) a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

 

JUNY

Dia 1 Segona Pasqua. No hi ha sessió.

2015_06_08_(250x197)Dia 8 Tertúlia literària, sobre el llibre de Mme. Christiane Desroches-Noblecourt, Las ruinas de Nubia, la gran epopeya de la Egiptología, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Dia 15 Assemblea de socis i festa de Fi de Curs, a la seu de la nostra Societat a les 19 hores.

Descarregar el programa en PDF

 

 

 


Sessions anteriors

 

PROGRAMA
1r trimestre de 2015

 

GENER
 2015_01_19_(250x197)

Dia 19 “Viatge Egipte 2015”, reunió a les 20 hores a la nostra Seu del carrer d’Aragó, per parlar del viatge a Egipte de la nostra Societat (descarregar el programa del viatge en PDF).

Dia 26 “La tumba de Kha. El gran arquitecto de la XVIII dinastía”, a càrrec de la Dra. Esther Pons.

 

FEBRER

 

Dia 2 “Tertúlia literària”, sobre el llibre d’Amèlia Edwards Mil millas Nilo arriba, Ed. Aldebaran, 2014 (2a ed.), a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

2015_02_09_(250x197)

Dia 9 “Érase una vez…”, a càrrec del Sr. Andrés Ayén.

Dia 16 “Costumbres funerarias tebanas del III Período Intermedio”, a càrrec del Sr. Enric Bondia.

Dia 23 “Berenice Pancrisia, un recorregut per les mines d’or del desert Nubi”, a càrrec de la Sra. Rosa Ventura.

MARÇ

Dia 2 “Faraons Negres (II). El somni de la Dinastia XXV”, a càrrec del Sr. Santiago Borrell.

2015_03_09_(250x197)

Dia 9 “El regne d’Alashiya i Egipte”, a càrrec del Sr. Javier Uriach.

Dia 16 “El deporte y el juego en el Antiguo Egipto (I)”, a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

Dia 23 “L’estimat d’Amon, Ramesses II”, a càrrec de la Dra. Núria Castellano.

2015_03_23_(250x197)

Descarregar el programa en PDF

 

 


 Sessions anteriors

 

PROGRAMA
4rt trimestre de 2014

 

OCTUBRE

Dia 20 “La música y la danza en el Antiguo Egipto (III)”, a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

DL14_4_01

Dia 27 “Els enemics d’Egipte”, a càrrec de la Dra. Mercè Gaya.

 

NOVEMBRE

Dia 3 “La representació dels peus en l’art egipci”, a càrrec de la Sra. Mireia Cerezo.

Dia 10 “El Papir Rhind, l’estil matemàtic a l’Antic Egipte”, a càrrec del Dr. Jaume Bartrolí.

DL14_4_04

Dia 17 “Belzoni, las mil caras de un aventurero insaciable”, a càrrec de la Dra. Esther Pons.

Dia 24 “Faraons Negres (I). Des del domini de la Dinastia XVIII a l’inici de l’estat Kushita”, a càrrec del Sr. Santiago Borrell.

DL14_4_06

DESEMBRE

Dia 1 Biografies i memòries sobre els llibres “Jean-Phillippe Lauer: Je suis né en Egypte il y a 4700 ans” i “Saqqarah, une vie”, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Dia 8 Inmaculada Concepció (festiu).

Dia 15 “Festa Nadalenca dels socis”, a la nostra seu del carrer d’Aragó, 305, a partir de les 19 hores.

 DL14_4_07

Descarregar el programa en format PDF

 


 Sessions anteriors

 

PROGRAMA
2on trimestre de 2014

 

ABRIL

Dia 28 “Vídeo sobre Heracleòpolis Magna”. Any 1988, realització, càmera, direcció i execució, Dr. Josep Padró. Aquest vídeo es projectarà a la nostra seu de la SCE.

MAIG

Dia 5 “La tomba de Tuya i Yuya”, a càrrec del Sr. Enric Bondia.

DL14_2_01

Dia 12 “Resultats de les excavacions de la Missió d’Oxirrinc”, a càrrec dels membres de la Missió Arqueològica d’Oxirrinc.

Dia 19 “Exposició i venda de llibres”, duplicats de la Biblioteca, a partir de les 17 hores a la seu de la nostra Societat.

Dia 26 “La música y la danza en el antiguo Egipto” (III), a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

DL14_2_02

JUNY

Dia 2 “Tertúlia literària” , sobre el llibre de Robert Solé, La expedición de Bonaparte. El nacimiento de la Egiptología, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Dia 9 Segona Pasqua.

Dia 16 “Assemblea de socis i festa de Fi de Curs”, a la seu de la nostra Societat a les 19 hores.

DL14_2_03

Descarregar el programa en format PDF

 


 Sessions anteriors

 

PROGRAMA
1r trimestre de 2014

 

GENER

Dia 13 “El duelo femenino en el antiguo Egipto”, a càrrec de la Dra. Pilar Pujol.

Dia 20 “La fortalesa de Gala Abu Ahmed (Wadi Howar)”, a càrrec de la Sra. Rosa Ventura.

Dia 27 “La ciutat d’Alexandria”, a càrrec de la Sra. Maite Mascort.

DL14_1_01

FEBRER

Dia 3 “El déu Amon”, a càrrec de la Dra. Núria Castellano.

Dia 10 “Les pintures rupestres de Djebel Uweinat”, a càrrec del Sr. Santiago Borrell.

Dia 17 “Las divinidades menores en el antiguo Egipto”, a càrrec de la Dra. Esther Pons.

Dia 24 “Corones i lligadures de la reialesa”, a càrrec de la Sra. Irene Riudavets.

DL14_1_02

MARÇ

Dia 3 “Música y danza en el antiguo Egipto” (segona part), a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

Dia 10 “El dret egipci”, a càrrec de la Dra. Irene Cordón.

Dia 17 “L’evolució del déu Bes”, a càrrec de la Dra. Núria Castellano.

Dia 24 “L’arquitectura funerària a l’antic Egipte”, a càrrec del Sr. Josep Maria Güell.

Dia 31 “Els cons funeraris fantasmes, a càrrec del Sr. Jaume Vivó.

DL14_1_03

ABRIL

Dia 7 “Tertúlia literària sobre el llibre de Vivant Denon” , a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

DL14_1_04

Descarregar el programa en format PDF

 


 Sessions anteriors

 

PROGRAMA
4rt trimestre de 2013

 

OCTUBRE

Dia 21 “La deessa Tueris”, a càrrec de la Sra. Maite Mascort.
Dia 28 “El déu Aton”, a càrrec de la Dra. Irene Cordón.

DL13_4_01

NOVEMBRE

Dia 4 “Històries de la KV 55”, a càrrec del Sr. Enric Bondia.

Dia 11 Homenatge als companys Víctor Rivas i Antonio M. Pérez.

Dia 18 “Música y danza en el antiguo Egipto”, a càrrec de la Sra. Roser Maeso.

Dia 25 “La medicina a l’antic Egipte”, a càrrec del Dr. Josep Anton Poch.

DL13_4_02

DESEMBRE

Dia 2 “Falsificaciones egipcias”, a càrrec del Sr. Javier Uriach.

Dia 9 “Tertúlia literària sobre el llibre Cleopatra de Joyce Tyldesley”, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

DL13_4_03

Descarregar el programa en format PDF

 


 Sessions anteriors

 

PROGRAMA
2on trimestre de 2013

 

ABRIL

Dia 8 “La legitimació política”, a càrrec del Sr. Andrés Ayén.

Dia 15 “La farmàcia a l’Antic Egipte”, a càrrec del Dr. Josep Anton Poch.

Dia 22 Sense activitat (vigília de Sant Jordi).

Dia 29 “La figura del tekenu a la processó funerària”, a càrrec de la Sra. Ona Gisbert.

DL13_2_01

MAIG

Dia 6 “Resultats de la campanya 2013 a Oxirrinc (I)”, a càrrec de l’equip de la Missió arqueològica a Oxirrinc.

Dia 13 “Resultats de la campanya 2013 a Oxirrinc (II)”, a càrrec de l’equip de la Missió arqueològica a Oxirrinc.

Dia 20 Sense activitat (Segona Pàsqua).

Dia 27 “Estatuetes funeràries egípcies: servidors per a l’eternitat”, a càrrec del Sr. Javier Uriach.

DL13_2_02

JUNY

Dia 3 “Evolución de la arquitectura funeraria predinástica”, a càrrec del Sr. Paulino Amat.

Dia 10 “Tertúlia literària: La ficció a l’Antic Egipte (II)”, a càrrec de la Sra. Imma Panyella.

Dia 17 Assamblea de socis i festa de comiat del curs 2012-2013.

DL13_2_03

Descarregar el programa en format PDF

 

 

 

IMPORTANT

Totes les activitats dels Dilluns de la Societat es faran de 19:30h a 20:30h al Saló de Plens de la Seu del Districte de l’Eixample, C/ d’Aragó, 311 (cantonada Bruc).

Share

About Author

Jaume Vivó